TEPLOVZDUŠNÝ krb je vhodný spotřebič pro trvale obydlené objekty a objekty kde je třeba rychlého náběhu topení.
Výhody krbů s otevřenou teplovzdušnou konvekcí:
- Velmi rychlý start topení
- Vyšší okamžitý výkon
- Levnější pořizovací náklady (oproti akumulaci)
- Vytopení většího objemu místnosti = cirkulace vzduchu
- Kratší doba nahřívání systému
- Nižší hmotnost
- Možnost teplovzdušného rozvodu do vzdálenějších místností (samotížně nebo pomocí ventilátoru)
Už z názvu je patrné, že tyto krby využívají během své funkce ohřevu vzduchu. To je jeden z hlavních rozdílů, oproti akumulačním sálavým stavbám využívajícím zdravé, bezprašné sálání tepelné energie. Teplovzdušné krby vlastně fungují na principu proudění, neboli konvekce vzduchu. Ten vstupuje spodní mřížkou do komory krbu, ohřívá se o rozpálené kovové tělo krbové vložky a vystupuje horní ventilační mřížkou zpět do místnosti. Po odevzdání tepelné energie do stěnových a stropních konstrukcí začíná ochlazený vzduch klesat a vrací se do komory krbu opět spodní ventilační mřížkou.
Právě proudění horkého vzduchu má za následek vrstvení tepla do různých výškových zón. Na rozdíl od sálavých staveb si vlastně teplovzdušným krbem ohřívám horní vrstvy v místnosti a chladím spodní vrstvy v místnosti. Je třeba myslet také na fakt, že v komoře krbu se mi na kovové krbové vložce přepaluje prach. Ten poté společně s ohřátým vzduchem vstupuje do místnosti. Touto vlastností se stávají teplovzdušné krby nevhodné pro alergiky!
Teplovzdušné krby mají s ohledem na moderní domy poměrně velký výkon. Tyto krby totiž nejsou schopny akumulovat vytvořenou tepelnou energii a veškerou ji předávají takřka okamžitě během hoření do okolí krbu. Část energie je předávaná sáláním přes sklo krbu, část proudí přes ventilační mřížky v plášti krbu. Právě díky velkému výkonu jsou celkem logicky teplovzdušné krby nahrazovány akumulačními krby, které mají mnohem nižší hodinový výkon.