• Moderní, do vody topící krbová kamna a krbové vložky napájejí velkou částí svého tepla pomocí teplovodního výměníku do vodního okruhu centrálního (ústředního) vytápění.
  • K tomu navíc vytápějí (stejně jako kamnová roura mezi kamny a komínem) prostor ve kterém jsou umístěny.
  • Tímto dochází k rovnoměrnému rozdělení tepelné energie v domě, působí jako vytápění s centrálním kotlem a mohou dle způsobu zapojení být i zdrojem teplé vody.
  • Ve spojení se zásobníkem teplé vody může být tepelná energie z ohně uložena na několik hodin a následně využita např. k osprchování se druhý den ráno.
  • V České republice jsou instalace krbových kamen a krbových vložek s teplovodním výměníkem řízeny technickou normou ČSN a musí ve svých obvodech mít nainstalovány různé bezpečnostní prvky pro případ např. výpadku elektrického proudu k oběhovému čerpadlu tak, aby nedošlo k přehřátí a tím způsobenému přetlakování systému.
  • Stav s přetlakovaným systémem bez bezpečnostních prvků by mohl způsobit výbuch, resp. roztržení výměníku a následné způsobení vážných zranění a popálenin.

Běžný krb je vybaven krbovou vložkou, která příjemně vytopí celou místnost. Chceme-li ale takto vytopit více místností? Je tu řešení. Jedná se o horkovzdušnou krbovou vložku s výměníkem. Jak to funguje? Při zatopení je teplem z topeniště vyhřívaná nejen místnost, kde se krb nachází, ale také voda ve výměníku. Výměník je napojen na rozvod tepla po domě a vytápí tak i další pokoje. Zároveň může ohřívat i užitkovou vodu. Tento způsob topení plně nahradí klasické vytápění nebo se s ním může i kombinovat (elektrický nebo plynový kotel se po zatopení v krbu či v kamnech automaticky vypne).

Krbové vložky s výměníkem dokáží protopit obydlí ve velmi krátké době a dodávají stejnoměrné a dlouhotrvající teplo. Využijete je v objektech stále i dočasně užívaných.